Układanie papy termozgrzewalnej

Zastanawiasz się nad tym jak samodzielnie położyć papę termozgrzewalną? Poniżej znajdziesz zestaw instrukcji, które Ci w tym pomogą. Jeśli natomiast szukasz firmy, która zaoferuje Ci układanie papy termozgrzewalnej w atrakcyjnej cenie, to zadzwoń do nas. Z pewnością polecimy Ci dobrego dekarza, który nie zawiedzie Twoich oczekiwań.

Przejdźmy jednak już do samego układania papy termozgrzewalnej.

Na co uważać przy układaniu papy termozgrzewalnej

Decydując się na samodzielne układanie papy dachowej musisz pamiętać o tym, iż jest to czynność wykonywana na wysokości. Jest zatem niebezpieczna. W czasie jej realizacji należy pamiętać o przepisach BHP. Przy sobie mieć powinieneś apteczkę, a także gaśnicę, która pomocna może być w razie pożaru.

Od czego zacząć układanie papy termozgrzewalnej?

Mając już dobrze dobraną papę termozgrzewalną musisz skupić się na tym, aby przygotować sobie odpowiednie narzędzia, które umożliwią Ci jej ułożenie. Niezbędne będą tu takie sprzęty tak: nóż do cięcia papy, szpachelka, rolka dociskowa wyposażona w silikonowy wałek, butla z gazem propan-butan lub też propan, palnik gazowy z wężem i reduktorem, a także odpowiednio dobrany przyrząd, który pomoże Ci w prowadzeniu rolki papy, kiedy będzie ona zgrzewana. Przyrządem takim może być kij lub odpowiednio wygięta rura.

Jak układać papę dachową?

Zanim przejdziemy do metod układania papy termozgrzewalnej zauważyć chcemy, iż przed rozpoczęciem tej czynności należy sprawdzić jeszcze kilka szczegółów. Chodzi tu między innymi o to, aby zwrócić uwagę czy stan dachu pozwala na wykonywanie na nim prac, należy zastanowić się nad sposobem odprowadzania wody z dachu i trzeba dopilnować, aby minimalny spadek dachu wynosił 2%. Warto również zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne: nie powinno się układać papy dachowej w temperaturze poniżej 5 stopniu i w porze deszczowej.

Metody układania pap termozgrzewalnych

Przed rozpoczęciem układania papy termozgrzewalnej należy rozwinąć rolki i pozwolić na to, aby papa termozgrzewalna się wyprostowała. Następnie należy sprawdzić czy podłoże jest odpowiednio przygotowane. Kolejnym etapem jest osadzenie drewnianych dybli, rynhaków i wstępna obróbka kominów papą podkładową.

W kolejnym etapie rozkłada się rolkę papy termozgrzewalnej w miejscu zgrzewania w ten sposób, aby przymierzyć czy jej długość jest odpowiednia. W razie potrzeby należy ją dopasować. Jeśli wszystko gra, to rolkę należy zwinąć do połowy, zgrzać, a następnie zając się jej drugą częścią. Zgrzewanie polega na nagrzaniu palnikiem podłoża i spodniej części papy do momentu, w którym zaczną się one stapiać.

Łączenie ze sobą pasów papy termozgrzewalnej

Kiedy skończy się jeden pas papy, to należy połączyć go odpowiednio z kolejnym. Aby wszystko było zrobione prawidłowo należy połączyć ze sobą wzdłuż rolki na długość 8cm, natomiast zakład poprzeczny powinien wynosić około 20cm. Miejsca zakładów należy podgrzać palnikiem, a w dalszym etapie wcisnąć w nie posypkę przy pomocy szpachelki.

Jak sprawdzić czy papa się dobrze zgrzała?

Aby stwierdzić, że papa zgrzała się prawidłowo należy zwrócić uwagę na to, czy wzdłuż rolki wypłynęła masa asfaltowa. Powinna ona wypłynąć na szerokość około 1cm. Jeśli masa asfaltowa nie wypływa, oznacza to, że papa nie została położona prawidłowo.